chastely تجارت اطلاعات اردیبهشت مازندران

chastely: تجارت اطلاعات اردیبهشت مازندران اجرای دستورالعمل ثبت در سامانه سامانه جامع سامانه انبارها

گت بلاگز اقتصادی از سود بالای تسهیلات بانکی،رکود،واردات و مالیات غیر اصولی تا فوت بنگاه‌های صنعتی کوچک

برخی از کارشناسان معتقدند با حمایت و توسعه بنگاه‌های صنعتی کوچک،تا حدود بسیاری پرسشها حوزه اشتغالزایی در کشور مرتفع می‌شود،لذا علی‌رغم اهمیت قابل توجه بنگاه

از سود بالای تسهیلات بانکی،رکود،واردات و مالیات غیر اصولی تا فوت بنگاه‌های صنعتی کوچک

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، یکی از جدی ترین معضلات کنونی کشور، در دو حوزه اجتماعی و اقتصادی به معضل بیکاری و محدودیت های موجود در اشتغالزایی معطوف می شود.
با همه این اوصاف و با وجود اهمیت نافذ و برجسته مراکز، بنگاه ها و واحدهای صنعتی و تولیدی در تسریع فرآیند شکوفایی و توسعه اقتصادی، وجود موانع، معضلات و چالش های بسیاری در مسیر فعالیت های مرتبط با این بخش، حصول توفیقات مؤثر و سازنده را سخت و سخت ساخته است.

عبارات مهم : اقتصاد

مصطفی آل احمد، دانش آموخته رشته اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی با اشاره به اهمیت تولید در پیشرفت و بالندگی اقتصادی کشور، عنوان کرد: اگرچه در نگاه اول بازتاب توفیقات صنعتی و تولیدی صرفاً در بخش های اقتصاد ملموس به نظر می رسد، ولی به واقع ابعاد موفقیت در این حوزه در عرصه های متعدد دیگری همچون فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و…نیز مؤثر خواهد بود.
وی افزود:در این میان، توجه به تولید، ضرورتی است که در نامگذاری شعار سال از سوی مقام معظم رهبری نیز بر آن تأکید موکد و خاص ای شده است است.
دانش آموخته رشته اقتصاد عنوان کرد: راهکارها و روش های متعددی جهت حمایت از بخش تولید وجود دارد که با اتکای به آن می توان جانی دوباره به عرصه تولید کشور بخشید.
آل احمد گفت: یکی از چالش های پیش رویِ واحدهای صنعتی و تولیدی به کمبود نقدینگی معطوف می شود که در کوتاه مدت پرداخت و ارائه تسهیلات، از روش ها و راهکارهای برون رفت از آن به شمار می رود.
وی افزود: متأسفانه سود بالای تسهیلات بانکی از آفت هایی است که باید جهت کم کردن هر چه زیاد آن چاره اندیشی شود، در غیر این صورت وام های مرتبط با این بخش نه تنها گره ای از مسیر فعالیت بنگاه های اقتصادی و تولیدی و صنعتی باز نمی کند، بلکه باعث تعمیق و شدت یافتن پرسشها فعالان این حوزه نیز خواهد شد.
دانش آموخته رشته اقتصاد عنوان کرد: بعضی گمان می کنند صرفاً با تزریق تسهیلات هر چند کم سود، می توان پرسشها بنگاه های تولیدی و صنعتی را حل و فصل نمود ولی در واقع تا زمانیکه رکود بر اقتصاد کشور حاکم هست، تسهیلات اعطایی اشاره شده است نیز دردی را درمان نخواهد کرد و صرفاً بر بدهی بنگاه های تولیدی و صنعتی می افزاید.
واردات بی رویه،کمر واحدهای صنعتی و تولیدی را خُرد می کند
سحر فرجی، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگاراقتصاد و انرژی، با اشاره به ضرورت لحاظ کردن توجه مضاعف به ظرفیت های تولیدی و صنعتی کشور گفت: یکی از مهمترین مؤلفه های حمایت از تولید به مهار و کنترل واردات بی رویه و پدیده قاچاق معطوف می شود.
فرجی گفت: نباید منافع ملی کشور قربانی سودجویی عده ای دلال، واسطه و به اصطلاح تاجر خاص شود و قطعاً با اتخاذ تدابیر سازنده و نظارت مضاعف می توان به ایجاد تغییراتی جدی در این حوزه امیدوار بود.
این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: اگرچه ممکن است قطع واردات و توجه به محصولات تولید داخلی در کوتاه مدت هزینه بر باشد، ولی قطعاً در میان مدت و بلند مدت حاوی دستاوردهای سازنده و پایدار بسیاری خواهد بود.
فرجی عنوان کرد: زیبنده نیست هنگامی که عالیترین مقام کشور(مقام معظم رهبری) بر لزوم حمایت از تولید داخلی تأکید می ورزند، بعضی افراد و گروه ها با بی توجهی خواسته یا ناخواسته، تصمیمات و کارها کافی را در این خصوص عملیاتی نکنند.
وی گفت: البته توفیقاتی در طول سالیان اخیر حاصل شده، ولی همچنان این معضل به عنوان اساسی ترین چالش اقتصادی کشور ملموس و مشهود به نظر می رسد.
اخذ مالیات از واحدهای صنعتی و تولیدی در رکود اقتصادی چه توجیهی دارد؟
موسی نجف پور، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگاراقتصاد و انرژی، با اشاره به ضرورت توجه به فلسفه مالیات و اخذ آن، گفت: در شرایطی که سایه سنگین رکود در بخش های متعدد اقتصادی، صنعتی و تولیدی کشور به روشنی قابل احساس هست، بنابر چه علت و توجیهی همچنان نسبت به اخذ مالیات اقدام می شود.
وی افزود:بدون تردید دریافت مالیات از صاحبان صنایع، واحدهای تولیدی، اصناف و…یک اصل و قاعده پذیرفته شده است اصولی به شمار می رود، ولی این قاعده می تواند استثنائات خاص به خود را نیز داشته باشد و یکی از این استثنائات به لزوم پرهیز از دریافت و اخذ مالیات در شرایط رکود، باز می گردد.
این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: باید ساز و کاری لحاظ شود که رونق اقتصادی با تقویت هر چه بیشتری همراه شود در غیر این صورت صرفاً با اتکای به طرح ها، بسته ها و کارها حمایتی همچون پرداخت تسهیلات نمی توان به نتیجه های شایسته ای در این خصوص دست یافت.
وی در خاتمه یادآور شد: باید جهت برطرف معضل رکود و تورم به نحو منطقی و اصولی چاره اندیشی شود، در غیراین صورت همچنان شاهد این پدیده خواهیم بود که جهت برطرف تورم، رکود بر اقتصاد کشور حاکم شود، یا بالعکس جهت برطرف رکود، شاهد زیاد کردن افسار گسیخته تورم باشیم که هر دو پدیده مذکور، مخرب و زیان بار خواهد بود و یقیناً می توان با الگوبرداری از تجربه کشورها و جوامع موفق دنیا در عرصه اقتصادی،به دستاوردهای سازنده تری در حوزه اشاره شده است نائل شد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اقتصاد | مالیات | اقتصاد | اقتصادی | تسهیلات | رونق اقتصادی | رکود اقتصادی | اقتصادی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog