chastely تجارت اطلاعات اردیبهشت مازندران

chastely: تجارت اطلاعات اردیبهشت مازندران اجرای دستورالعمل ثبت در سامانه سامانه جامع سامانه انبارها

گت بلاگز بازار خودرو دلالان و سرمایه‌های سرگردان، بازیگران مهم بازار ماشین شدند

تقاضای اوج در کنار عرضه قطره‌چکانی ماشین این روزها یادآور به‌هم‌ریختگی بازار در سال‌های ۹۲-۹۱ است.

دلالان و سرمایه‌های سرگردان، بازیگران مهم بازار ماشین شدند

دلالان و سرمایه های سرگردان، بازیگران مهم بازار ماشین شدند

عبارات مهم : بازار

تقاضای اوج در کنار عرضه قطره چکانی ماشین این روزها یادآور به هم ریختگی بازار در سال های ۹۲-۹۱ است.

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ در دو سال یادشده بازار ماشین به علت روند نزولی عرضه به سمت تقاضای کاذب سوق داده شد؛ به طوری که دلالان و سفته بازان بازیگران مهم بازارخودرو کشور محسوب می شدند. حال در سال ۹۷ نیز شاهد وقوع رخدادهای مشابه دو سال نهایی دولت دهم هستیم. رخدادهایی که در نهایت به ضرر مشتری داخلی تمام شد.

جهش قیمت خودرو؛ معلول تورم انتظاری

دلالان و سرمایه‌های سرگردان، بازیگران مهم بازار ماشین شدند

در این بین بعضی کارشناسان اتفاقات روزهای اخیر را در بازار ماشین قابل آینده نگری می خواندند و علت مهم این عنوان را در کم کردن ارزش پول ملی و نیز تورم انتظاری آتی، ناشی از عدم اطمینان به آینده بازار جست وجو می کنند. این کارشناسان همچنین بازار ماشین را در جذب سرمایه های سرگردان گزینه مناسبی می خواندند و تاکید دارند به علت اینکه ماشین از سطوح قیمتی پایین تر و تنوع بیشتری در مقایسه با مسکن برخوردار است توانایی جذب بیشتری از هرم تقاضای سرمایه های سرگردان را دارد. به این ترتیب به نظر می رسد که بخش مهم از تقاضای کنونی ماشین صرفا در مسیر دلال گری است و نه مصرف کننده نهایی که دولت در این زمینه می تواند با نظارت مانع از گسترده تر شدن تقاضا به سمت سودجویی عده ای دلال شود.

از سوی دیگر ولی بازار ماشین از ابتدای امسال به دنبال نوسانات قیمت ارز دچار تلاطم بود. البته این این نوسانات زیاد در بازار خودروهای وارداتی اتفاق افتاد و بازار خودروهای داخلی در ماه های ابتدای سال از نوسان کمتری برخوردار بود. با این حال از ابتدای خردادماه، نوسانات بازار خودروهای داخلی دامنه بیشتری به خود گرفت و از ابتدای هفته جاری، قیمت ها به صورت افسارگسیخته ای زیاد کردن یافت. این افسارگسیختگی به حدی بود که جهت بعضی خودروهای تولید داخل شاهد ایجاد حاشیه بازار ۵۰ درصدی بودیم. همان طور که گفته شد کارشناسان دلایل گوناگونی جهت این زیاد کردن قیمت ها مورد توجه قرار داده اند که خروج ایالات متحده از برجام را می توان سر آغازی بر این زیاد کردن قیمت ها دانست. خروج ایالات متحده و بعداز آن انتشار بیانیه شرکت پژو سیتروئن به عنوان یکی از شرکای مهم ایران، مبنی بر تعلیق فعالیت های خود در بازار ایران، نخستین دلیلی بود که مورد توجه کارشناسان قرار گرفته هست. در کنار این مساله عرضه کم خودروسازان به دلایل گوناگون باعث شده است تا کفه تقاضا به نسبت کفه عرضه سنگینی کند. هر چند خودروسازان عرضه محدود و احتکار را به بهانه زیاد کردن قیمت تکذیب کرده اند.

تقاضای اوج در کنار عرضه قطره‌چکانی ماشین این روزها یادآور به‌هم‌ریختگی بازار در سال‌های ۹۲-۹۱ است.

با این حال بعد از نوسانات قیمت ارز و محدودیت های ارزی که دولت ایجاد کرد، خودروسازان تلاش کردند تا از طریق زیاد کردن قیمت محصولات خود تا حدودی جلوی ضرر را بگیرند. ازآنجاکه تلاش های خودروسازان جهت کسب مجوز زیاد کردن قیمت به میزانی که مد نظرشان بود، ناموفق ماند آنها به نوعی تلاش کردند تا با عرضه قطره چکانی ماشین به بازار و خریدن وقت تا روشن شدن شرایط به نوعی جلوی ضررهای احتمالی ناشی از عرضه ماشین به بازار را جهت خود کم کردن دهند. سنگینی کفه تقاضا در بازار به علت کم کردن عرضه علت دومی بود که کارشناسان جهت بی ثباتی بازار ماشین بیان کردند. هجوم سرمایه های سرگردان نیز به بازار ماشین را می توان عامل سوم در این زمینه دانست. با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور عزیزمان ایران و همچنین نبود افق روشن با توجه به شرایطی که در ارتباط با برجام ایجاد شده است و اقتصاد کشور را ترساندن می کند، سرمایه های سرگردان تلاش می کنند تا به نوعی خود را از گزند این آسیب ها در امان نگه دارند. بنابراین مردم تلاش می کنند تا سرمایه های ریالی خود را به کالاهای بادوام تبدیل کنند. در این میان با توجه به سرمایه بری کم ماشین در برابر مسکن، بازار ماشین مورد توجه سرمایه های سرگردان قرار گرفته و این عامل در کنار کم کردن عرضه خودروسازان باعث شده است تا قیمت ها در بازار به صورت افسارگسیخته ای زیاد کردن یابند.

واژه های کلیدی: بازار | ماشین | خودروسازان | خودروهای داخلی | خودروهای وارداتی | بازار خودرو

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog